Marka Tescil Sorgulama

Marka Tescil Sorgulama

Türkiye’de tescilli bir marka sorgulama için, TÜRKPATENT’in markaları anahtar kelime, sahip adı veya diğer kriterlere göre aramanıza olanak tanıyan çevrimiçi veritabanını kullanabilirsiniz. Ayrıca TÜRKPATENT ofisini bizzat ziyaret ederek markaları fiziksel veritabanında da arayabilirsiniz.

Tescilli bir ticari markayı aramak için, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin (EUIPO) Ticari Markalar ve Tasarımlar veritabanı veya Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin Ticari Marka Elektronik Arama Sistemi (TESS) gibi bir ticari marka arama veritabanını kullanabilirsiniz. Bu veritabanları, anahtar sözcükleri, sahip adlarını veya diğer ölçütleri kullanarak ticari markaları aramanıza olanak tanır. Sizin adınıza bir arama yapmak için özel bir ticari marka arama firması da kullanabilirsiniz.

İlgilendiğiniz bir ticari marka bulduğunuzda, sahibinin adı ve iletişim bilgileri, tescil tarihi ve ticari markanın kapsadığı mal veya hizmetler dahil olmak üzere ticari marka tescilinin ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgiler, bir ticari markanın halen kullanımda olup olmadığını ve kendi ürünleriniz veya hizmetlerinizde kullanılıp kullanılamayacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca mevcut herhangi bir ticari markayı ihlal etmekten kaçınmanıza da yardımcı olabilir.

Marka Tescili

Marka tescili, bir markanın Türkiye’de tescil edilmesi işlemidir. Ticari marka, bir ürün veya hizmeti diğer şirketlerin ürün veya hizmetlerinden ayırt etmek ve ayırt etmek için kullanılan benzersiz bir sembol, kelime veya kelime öbeğidir. Türkiye’de marka tescili, Türk Patent ve Marka Kurumu olan TÜRKPATENT tarafından yürütülmektedir. Türkiye’de bir marka tescili için başvuru sahibi, uygun ücretlerle birlikte TÜRKPATENT’e başvuruda bulunmalıdır. Başvuru, ticari marka tescili için yasal gereklilikleri karşıladığından emin olmak için incelenecektir. Marka onaylanırsa Marka Bülteninde yayınlanır ve başvuru sahibine marka tescil belgesi verilir.Bir yanıt yazın