Patent Nasıl Alınır

Patent Nasıl Alınır?

Patent almak için, mucidin önce uygun ulusal veya bölgesel patent ofisine patent başvurusu yapması gerekir. Türkiye’de burası TÜRKPATENT, Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Bir buluşun patent verilebilmesi için yeni, faydalı ve aşikâr olmaması gerekir. Bu, daha önce başkaları tarafından bilinmemesi veya kullanılmaması, pratik bir uygulaması veya faydası olması ve alandaki mevcut bilgilere dayalı bir soruna açık bir çözüm olmaması gerektiği anlamına gelir.

Bir patent başvurusunda bulunmak için, mucit, buluşun patent spesifikasyonu olarak bilinen ve gerekirse çizimleri veya diyagramları içermesi gereken ayrıntılı bir yazılı açıklamasını hazırlamalıdır. Spesifikasyon ayrıca, buluşla ilgili alanda mevcut tüm bilgiler olan önceki tekniğin ayrıntılı bir tanımını da içermelidir. Mucit daha sonra, gerekli çizimler veya diyagramlarla birlikte spesifikasyonu uygun ücretlerle birlikte patent ofisine sunmalıdır.

Patent ofisi daha sonra patent için yasal gereklilikleri karşıladığından emin olmak için başvuruyu kapsamlı bir şekilde inceleyecektir. Bu, buluşun gerçekten yeni olup olmadığını ve açık olup olmadığını belirlemek için önceki tekniği araştırmayı içerebilir. Başvuru onaylanırsa, patent ofisi bir patent verir ve buluş sahibine bir patent sertifikası verir. Patent tipik olarak belirli bir yıl süreyle geçerli olacaktır, bundan sonra süresi dolacak ve buluş kamu malı haline gelecektir.

Patent Sorgulama

Bir patent aramak için, Avrupa Patent Ofisi’nin espacenet veri tabanı veya Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin Patent Tam Metin ve Görüntü Veri Tabanı gibi bir patent araştırma veri tabanını kullanabilirsiniz. Bu veritabanları, anahtar sözcükleri, mucit adlarını veya diğer kriterleri kullanarak patent aramanıza olanak tanır. Ayrıca, sizin adınıza bir araştırma yapmak için özel bir patent araştırma şirketi kullanabilirsiniz.

Türkiye’de patent aramak için TÜRKPATENT’in anahtar kelime, başvuru sahibi adı veya diğer kriterlere göre patent aramanıza olanak tanıyan çevrimiçi veri tabanını kullanabilirsiniz. Ayrıca TÜRKPATENT ofisini bizzat ziyaret ederek fiziksel veri tabanlarında patent araştırması yapabilirsiniz.

İlgilendiğiniz bir patent bulduğunuzda, patentin tam metnini ve ilgili çizimleri veya diyagramları görüntüleyebilirsiniz. Bu size buluş ve nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Patentteki bilgileri, bir buluşun geçerli ve uygulanabilir bir patent kapsamında olup olmadığını belirlemek ve mevcut herhangi bir patenti ihlal etmekten kaçınmak için de kullanabilirsiniz.Bir yanıt yazın